Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badania

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas również na Facebooku

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Korpus witraży z lat 1800–1945 w kościołach rzymskokatolickich archidiecezji katowickiej i diecezji gliwickiej

O Projekcie

Projekt „Korpus witraży z lat 1800–1945 w kościołach rzymskokatolickich archidiecezji katowickiej i diecezji gliwickiej”, realizowany w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, został uruchomiony pod koniec roku 2018 dzięki środkom przyznanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Zakończenie prac planowane jest na rok 2023. Przedsięwzięcie stanowi kontynuację badań prowadzonych w latach 2012–2017 w ramach analogicznego projektu „Korpus witraży z lat 1800–1945 w kościołach rzymskokatolickich metropolii krakowskiej i przemyskiej”.

Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Wojciech Bałus, głównymi wykonawcami – dr Tomasz Szybisty i dr Joanna Utzig. Członkami zespołu badawczego są ponadto: Grzegorz Eliasiewicz, Irena Kontny, Bartłomiej Makowiecki oraz Kamila Twardowska. Od strony administracyjnej projekt wspiera Justyna Kamińska.

Celem projektu, który stanowi część międzynarodowego przedsięwzięcia pod auspicjami Corpus Vitrearum, ogólnoświatowej organizacji zajmującej się badaniami nad malarstwem witrażowym, jest możliwie kompletna rejestracja i wstępne opracowanie naukowe witraży z lat 1800–1945 zachowanych w budowlach sakralnych na terenie archidiecezji katowickiej i diecezji gliwickiej. Prace prowadzone są dwutorowo, obejmując głównie inwentaryzację terenową (fotograficzną, pomiarową, rysunkową) oraz kwerendy w archiwach kościelnych i państwowych, muzeach, jednostkach służby konserwatorskiej, prasie polskiej i niemieckiej oraz w zbiorach związanych z działalnością poszczególnych projektantów i pracowni witrażowniczych.

Wyniki badań zostaną zaprezentowane zarówno w formie bogato ilustrowanych tomów serii „Korpus witraży z lat 1800–1945”, zainicjowanej w roku 2014 publikacją dotyczącą witraży w kościołach dekanatów krakowskich, jak i w internetowej bazie danych.

Warto podkreślić, że Polska jest pierwszym krajem zrzeszonym w Corpus Vitrearum, który prowadzi systematyczne i kompleksowe badania dotyczące witraży XIX i XX wieku.