Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Międzyuczelniane Centrum Badań Witrażowych

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas również na Facebooku

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Promocja tomu Die mittelalterlichen Glasmalereien in der Stadtpfarrkirche Mariä Himmelfahrt in Krakau – wiosna 2018

W czerwcu 2018 roku ukazał się pierwszy polski tom międzynarodowej serii Corpus Vitrearum Medii Aevi (Korpusu witraży średniowiecznych w Polsce) - Die mittelalterlichen Glasmalereien in der Stadtpfarrkirche Mariä Himmelfahrt in Krakau. Tom poświęcony jest witrażom w kościele Mariackim w Krakowie, jednej z ważniejszych świątyń miejskich Europy Środkowej. W związku z tym wydarzeniem Centrum w szczególny sposób zaangażowało się w działalność promującą wiedzę o witrażach. W ramach umowy między Stowarzyszeniem „Instytut Dziedzictwa” a Urzędem Miasta Krakowa, pod hasłem „Kraków – miasto witraży” zorganizowana została seria wydarzeń mających na celu rozpropagowanie dziedzictwa witrażowego miasta wśród polskich i światowych specjalistów w zakresie badań nad malarstwem witrażowym, a także w szerszym gronie odbiorców zainteresowanych dziedzictwem Krakowa.

Wykłady otwarte

W okresie od maja do czerwca w Pawilonie Wyspiańskiego w Krakowie odbyła się seria otwartych wykładów poświęconych witrażom, wygłoszonych przez specjalistów zajmujących się badaniem witraży w ramach działalności Corpus Vitrearum Polska oraz Międzyuczelnianego Centrum Badań Witrażowych:

Joanna Utzig – Technika witrażu: o pracy witrażysty w średniowiecznym Krakowie

Marta Kamińska – Witraż w pracowni konserwatora: ostatnie konserwacje witraży średniowiecznych ze zbiorów Krakowa

Tomasz Szybisty, Anna Zeńczak – Między Wilnem a Krakowem: witraż w kaplicy Szafrańców w katedrze na Wawelu

Wojciech Bałus – Witraże Stanisława Wyspiańskiego

Dobrosława Horzela – Średniowieczne witraże kościoła Mariackiego

Grzegorz Eliasiewicz – Jak fotografowano krakowskie witraże?

Inne wydarzenia

W kwietniu zorganizowano dwuczęściowe szkolenie dla przedstawicieli branży turystycznej w zakresie dziedzictwa witrażowego Krakowa. Szkolenie odbyło się w siedzibie Urzędu Miasta Krakowa, a prowadzili je dr Dobrosława Horzela i dr Tomasz Szybisty.

Z kolei 18 lipca w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie, na wystawie dzieł Stanisława Wyspiańskiego odbyło się spotkanie mające na celu promocję nowej publikacji oraz działalności Centrum. Dziedzictwo witrażowe Krakowa przedstawili prof. Dr hab. Wojciech Bałus, dr Dobrosława Horzela i dr hab. Marek Walczak.

Centrum było także aktywnie promowane w lokalnych mediach. Warte uwagi są zwłaszcza dwie audycje w Radio Kraków poświęcone średniowiecznym i dziewiętnastowiecznym witrażom Krakowa, dostępne online tutaj i tu