Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Badania

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas również na Facebooku

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Korpus witraży z lat 1800–1945 w kościołach rzymskokatolickich metropolii krakowskiej i przemyskiej

O projekcie

Projekt „Korpus witraży z lat 1800–1945 w kościołach rzymskokatolickich metropolii krakowskiej i przemyskiej”, zrealizowany w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, został uruchomiony w roku 2012 dzięki środkom przyznanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki i zakończył się w roku 2017.

Kierownikiem projektu był prof. dr hab. Wojciech Bałus, głównym wykonawcą – dr Tomasz Szybisty. Stałymi członkami zespołu badawczego byli: Irena Buchenfeld, Grzegorz Eliasiewicz, Mikołaj Golenia, dr Paweł Karaszkiewicz, Rafał Ochęduszko. W prace zaangażowane były także liczne inne osoby, w tym zwłaszcza: Danuta Czapczyńska-Kleszczyńska, Irena Kontny, dr Andrzej Laskowski, Bartosz Podubny, Krzysztof Trąba, Anna Zeńczak.

Celem projektu, który stanowił część międzynarodowego przedsięwzięcia pod auspicjami Corpus Vitrearum, ogólnoświatowej organizacji zajmującej się badaniami nad malarstwem witrażowym, była możliwie kompletna rejestracja i wstępne opracowanie naukowe witraży z lat 1800–1945 zachowanych w budowlach sakralnych na terenie metropolii krakowskiej (archidiecezja krakowska, diecezja bielsko-żywiecka, diecezja kielecka, diecezja tarnowska) i przemyskiej (archidiecezja przemyska, diecezja rzeszowska, diecezja zamojsko-lubaczowska). Prace prowadzone były dwutorowo, obejmując głównie inwentaryzację terenową (fotograficzną, pomiarową) oraz kwerendy w archiwach kościelnych i państwowych, muzeach, jednostkach służby konserwatorskiej, prasie i zbiorach związanych z działalnością poszczególnych projektantów i pracowni witrażowniczych.

Wyniki badań były sukcesywnie prezentowane w formie bogato ilustrowanej serii wydawniczej.

W ramach projektu powstała także internetowa baza danych z wynikami badań, zawierająca hasła do wszystkich objętych projektem witraży.

Warto podkreślić, że Polska jest pierwszym krajem, który uruchomił tak kompleksowy projekt naukowy dotyczący witraży XIX i XX wieku, a uzyskane doświadczenie oraz wypracowane w trakcie jego realizacji metody badawcze wpłynęły zasadniczo na sformułowane przez Corpus Vitrearum zalecenia co do inwentaryzacji i opracowania naukowego witraży powstałych po roku 1800. Wytyczne te zostały oficjalnie przyjęte w roku 2016 podczas XXVI Colloquium CV w Troyes, w ich przygotowanie zaangażowany był dr Tomasz Szybisty.